BAŞKANIN MESAJI

Çelik-İş Sendikası’nın Değerli Üyeleri…

Çalışma hayatına başlamış olduğum 1984 yılından bu yana sürdürdüğüm emek mücadelesine ilk günkü kararlılıkla devam etmekteyim. 1987 yılında iş yeri baş temsilcisi olarak başladığım sendikal yaşamda işçi haklarının ve örgütlenmenin ne denli önemli olduğunun farkında olan biri olarak, iş yerlerinde her zaman insanlık onuruna yakışır bir çalışma ortamı yaratmayı hedeflemiş bulunmaktayım.

Sendikamızın amaç ve ilkelerinde de yer aldığı gibi bizler işçilerimizin ve emekçilerimizin bugün ve gelecekte insanca, daha iyi koşullarda çalışıp yaşayabilmeleri için uğraş vererek üyelerimize işyerlerinde ve hayatın her alanında örgütlü gücün ve ortak mücadelenin önemini anlattık.

17 Kasım 1965 tarihinde kurulan Çelik-İş Sendikası, 51 yıldır her türlü haksızlığa karşı ayakta duran, işçilerin ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için yine işçiler tarafından kurulan anayasal ve yasal bir kuruluş olarak her daim “İşyeri varsa işçi var” ilkesiyle hareket etmektedir.

 “Emek En Yüce Değer” anlayışıyla başladığımız bu yolda, imzaladığımız örnek sözleşmelerle de metal iş kolunun sigortası konumuna gelerek, bu sektörde emeğin ve emekçinin teminatı olduk. Sendikamız tek başına değil, bugün bünyesinde on binlerce emekçiyle aynı yolda yürüyen, Türkiye’nin en büyük Konfederasyonlarından biri olan Hak-İş Konfederasyonu bünyesinde yer alarak gücüne güç katmaktadır. Çelik-İş Sendikası bunun yanı sıra Avrupa Endüstriyel Sendikalar Birliği(European Trade Union) ve Dünya Endüstriyel Sendikalar Birliği’ne de (IndustriALL Global Union) üyedir.

Sendikamızın bağlı bulunduğu Hak-İş Konfederasyonu, her alanda kendini ispat etmiş ve istikrarlı çizgisinden hiçbir zaman ödün vermeyerek Türk Sendikacılık hayatına adını kalın harflerle yazdırmıştır. Konfederasyonumuz, hayata geçirdiği projelerle Türkiye’nin gelişmesi yönündeki dönüşüm sürecine katkısını sürdürmektedir.

Ben de Hak-İş’in mutfağında yetişen ve Hak-İş ilkeleriyle büyüyen bir sendikacı olarak bu ailenin üyesi olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Her geçen gün siz değerli üyelerimize sunduğumuz yeni hizmetlerle birlikte, Yeni Yönetim Kurulumuzun da Çelik-İş Sendikası için hayırlı olmasını temenni ediyor, Yönetim Kurulumuz adına tüm üyelerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Genel Başkan

Yunus Değirmenci